آشنای با علائم نشان دهنده بالا بودن میزان اسید در بدن

علائم نشان دهنده بالا بودن میزان اسید در بدن - پایازیست

آشنای با علائم نشان دهنده بالا بودن میزان اسید در بدن

مایعات درون بدن مانند بزاق، ادرار و خون برای فرآیندهای اصلی مانند انتقال اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن، هضم مواد غذایی، لیز کردن مسیر گوارشی کلی و حفاظت از بدن ضروری هستند.
سطح اسید در بدن باید در یک محدوده خاص قرار گیرد تا به بدن آسیب نرساند. پی اچ اصطلاحی است که احتمالا به گوشتان خورده است. این اصطلاح مخفف هیدروژن بالقوه است. پی اچ بدن غلظت هیدروژن – یون مایعات بدن را اندازه‌گیری می‌کند.
میزان پی اچ بدنت بین ۰ تا ۱۴ متغیر است. هرچه سطح پی اچ مایعات بدن بالاتر باشد ، حاوی اکسیژن بیشتری بوده و قلیایی تر خواهند بود.
هرچه سطح پی اچ مایعات بدن پایین تر باشد، اکسیژن و اسید آن‌ها کمتر خواهد بود. پی اچ بین ۰ تا ۷ خنثی در نظر گرفته می‌شود.
سطح پی اچ مایعات بدن باید در محدوده زیر قرار گیرند تا سالم در نظر گرفته شوند:

پی اچ خون: ۳۵/۷ – ۴۵/۷
پی اچ ادرار: ۶/۴ – ۸
پی اچ بزاق: ۰/۷ – ۵/۷

اگر سطح پی اچ هر کدام از مایعات بدن کمتر از میزان تعیین شده باشد، بدین معنی است که بدن نمی‌تواند اسیدهای سیستم خود را به‌طور کامل از بین ببرد.
در نتیجه بدن ممکن است بیش از حد اسیدی باشد.
با این حال، بسیاری از مردم میزان پی اچ بدنشان را آزمایش نمی‌کنند، زیرا علائم عمومی اسیدی بودن بدن را نمی‌شناسند.
در اینجا به برخی از علائم که نشان می‌دهد بدن شما بیش از حد اسیدی است، اشاره شده است.

۱- اضافه وزن

زمانی که تعادل قلیایی بدن حفظ نشود، یعنی مواد زائدی زیادی به شکل اسید در بدن وجود دارد.
این اسید اضافی حذف نشود، یعنی مواد زائدی زیادی به شکل اسید در بدن وجود دارد. این اسید اضافی حذف نشده، چرا که روده بزرگ، کلیه‌ها، سیستم لنفاوی و پوست که در واقع اندام‌های مسئول دفع سموم از بدن هستند، مملو از سموم سیال ناشی از اسید بیش از حد هستند.
بدن اسید اضافی را به بافت‌های چربی می‌فرستد. این اسیدها به سلول‌های چربی می‌چسبند به همین دلیل زمانی که بدن بیش از حد اسیدی است نمی‌تواند وزنتان را کاهش دهید، زیرا بدن برای ذخیره اسید اضافی به سلول‌های چربی نیاز دارد.

۲- استخوان‌های ضعیف

زمانی که مایعات بدن  بیش از حدت اسیدی هستند ، بدن تمام توانایی خود را برای حفظ تعادل قلیایی و عملکرد صحیح به کار می برد.
بدن با کشیدن مواد معدنی از بافت ها و اندام های دیگر مایعات بدن را قلیایی کرده و میزان اسید را به حداقل می رساند . یکی از این مواد معدنی کلسیم موجود در استخوان ها است که برای حفظ قدرت آن ضروری است .
استخوان ها زمانی که ذخیره کلسیم خود را به منظور خنثی کردن سطح اسید بدن از دست می دهند ، ضعیف می شوند .
اگر پوکی استخوان یا استئوپنیا دارید یا استخوان هایتان به راحتی شکسته می شود ، بدنتان ممکن است بیش از حد اسیدی باشد ، به همین دلیل بیماران مبتلا به پوکی استخوان و استئوپنیا بایستی از مصرف غذاهای اسیدی مانند گوشت گاو ، کافئین و نوشابه خودداری کنند .

۳- مشکلات دندان

دندان‌ها نیز همانند استخوان‌های بدن کلسیم را ذخیره می‌کنند. بالا بود میزان اسید در بدن باعث می‌شود سیستم بدن برای قلیایی کردن مایعات بدن و جلوگیری از بیماری، کلسیم را از دندان‌ها بگیرد.
طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ در نشریه enternal journal of chemical منتشر شده، سطح پایین پی اچ در دهان می‌تواند باعث از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان شود.
طبق این تحقیق، قرار گرفتن باکتری‌های دهانی در معرض مواد غذایی و نوشیدنیهای شیرین میزان تولید اسیدلاکتیک در دهان را تشدید می‌کند و منجر به ایجاد حفره در دندان می‌شود.
اگر میزان اسید بدن بر روی دندان‌ها تاثیر بگذارد، ممکن است دچار حساسیت دندان به مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که بیش از حد سرد یا خیلی گرم هستند، شوید.
یکی دیگر از علائم مرتبط با افزایش میزان اسید در بدن خونریزی لثه بعد از مسواک زدن دندان‌ها است.

۴- خستگی

اسید اضافه باعث می‌شود بدن بستری مناسب برای باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها شود. محیط اسیدی برای رشد این میکروارگانیسم‌ها عالی است. بنابراین انبوهی از میکروب‌ها در دستگاه گوارش، لثه‌ها و دیگر اندام‌ها و بافت‌های بدن تجمع می‌کنند و باعث تحریک بیشتر سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با این عفونت‌ها می‌شوند‌.
پس از مدتی سیستم ایمنی بدن خسته می‌شود و بدن انرژی خود را از دست می‌دهد. علاوه بر این، این ارگانیسم‌ها با توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی ضروری مانند مواد معدنی و ویتامین‌ها تداخل پیدا می‌کنند.
جذب کم مواد مغذی تولید هورمون‌ها و آنزیم‌های مورد نیاز برای تولید انرژی را تحت تاثیر قرار می‌دهد . در نتیجه بدن خسته‌تر می‌شود.

۵- مشکلات پوست

مشکلات پوستی از علائم پوستی پایین بودن سطح پی اچ محسوب می‌شوند. پوست نیز یکی از اندام‌های مسئول دفع سموم از بدن است.
زمانی که اسید زیادی در جریان خون وجود دارد، فرد مستعد باکتری‌ها و سم بیشتری می‌شود.
در چنین شرایطی، کبد اغلب نمی‌تواند سم‌های اسیدی بدن را از بین ببرد و پوست تلاش می‌کند تا با دفع آن‌ها، این مشکل را رفع کند.
این فرآیند سم‌زدایی به شکل آکنه، آلرژی، تحریکات پوستی و اگزما بروز می‌کند.

۶- تشکیل مخاط

تولید خلط مکانیسم دفاعی طبیعی بدن در برابر تولید اسید است که تلاش می‌کند اسید را از طریق مسیر بینی دفع کند.
همچنین تولید خلط ممکن است نشان دهنده تولید اسید در مسیر بینی باشد. اگر از انباشتگی دائمی خلط رنج می‌برید، نشانه بالا بودن اسید بدنتان است.
مراجعه به پزشک در این مواقع ضروری است، زیرا قرار گرفتن مداوم ریه‌ها در معرض خلط منجر به گسترش و فشردگی ریه‌ها می‌شود و در نهایت آن را تحریک می‌کند. در این مواقع علائمی مانند سرفه بیش از حد، خس خس سینه، مشکلات سینوس، مشکلات تنفسی، و در نهایت درد قفسه سینه بروز می‌کند.

۷- درد عضلانی

بالا بودن اسید در بدن می‌تواند باعث انقباض عضلات شود. این موضوع مانع حمل اکسیژن می‌شود.
همچنین بالا بودن اسید بدن مانع جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها از خون می‌شود که برای عملکرد مناسب ضروری است.
در چنین شرایطی، عضلاتی که کمبود اکسیژن دارند، بیشتر به خود فشار می‌آورند و این موضوع منجر به بروز درد می‌شود.

۸- بی خوابی

اگر خیلی خسته هستید، اما خوابتان نمی‌برد حتی وقتی که بدنتان خیلی به خواب نیاز دارد، ممکن است پی اچ بدنتان پایین باشد.
این یکی دیگر از علائمی است که نشان می‌دهد بدن کلسیم را از استخوانها بیرون می‌کشد تا اسید اضافی خود را خنثی کند.
کمبود کلسیم در بدن می‌تواند باعث بی‌خوابی شود.

این مطالب را نیز بخوانید:

Share this post