با ویژگی‌های عنصر پتاسیم از جدول تناوبی بیشتر آشنا شوید

با ویژگی‌های عنصر پتاسیم از جدول تناوبی بیشتر آشنا شوید - پایازیست آرایه

با ویژگی‌های عنصر پتاسیم از جدول تناوبی بیشتر آشنا شوید

این عنصر حدوداً ۴، ۲% وزن پوسته زمین را تشکیل می‌دهد و از نظر فراوانی هفتمین عنصر در آن می‌باشد. به دست آوردن پتاسیم از کانی‌ها به دلیل خاصیت نامحلولی و ماندگاری آن بسیار دشوار است.


با این وجود، مواد معدنی در بستر دریاها یا دریاچه‌های قدیمی یافت می‌شوند. مواد معدنی بسیار زیاد ته‌نشین شده و در این برکه‌ها عمل استخراج پتاسیم نمک آن را اقتصادی‌تر می‌کند. منابع مهم پتاسیم و پتاس منابعی در کالیفرنیا ،آلمان، نیومکزیکو، یوتا و دیگر نقاط زمین می‌باشد در عمق ۳۰۰۰ فوتی زیر بستر ساسکان‌ها مقادیر عظیمی از پتاسیم وجود دارد که می‌تواند به عنوان یک منبع مهم برای عنصر در آینده در نظر گرفته شود .
اقیانوس‌ها نیز منابع دیگری برای این ماده می‌باشد، اما در مقایسه با سدیم مقدار پتاسیم موجود در یک حجم معین از آب دریا بسیار کم است. این ماده در صورت عمل الکترولیز می‌تواند به اجزای هیدروکسیدش تجزیه شود از روش‌های حرارتی نیز برای تولید پتاسیم استفاده می‌شود. پتاسیم، هرگز به صورت رها شده در طبیعت یافت نمی‌شود. با این وجود، یون‌های کا مثبت در ارگانیسم‌های زنده برای فیزیولوژی سلول‌های تحریکی بسیار مهم هستند .

خواص

فلز قلیایی نرم با جلای نقره‌ای، سبک وزن، در هوای مرطوب به سرعت اکسیده می‌شود . از این رو در نفت نگهداری می‌شود جرم حجمی ۸۷۲ نقطه ذوب ۶۳ درجه سانتی‌گراد نقطه جوش ۷۷۰ درجه سانتی‌گراد میل ترکیبی آن شدید است. خواص این عنصر شبیه به سدیم است ولی میل ترکیبی آن شدید است . خواص این عنصر شبیه به سدیم است ولی میل ترکیبی آن شدیدتر است .

طرز تهیه

کانی‌ها و معادن آن در آلمان، نیومکزیکو، کانادا، کالیفرنیا، آتا، انگلستان، شوروی و مناطق مدیترانه شرقی قرار دارد مهم‌ترین کانی‌های آن عبارتند از کارنالیت: سیلویت و پلی‌هالیت تقطیر شیمی گرمایی کلرید پتاسیم، با سدیم روش اصلی تهیه است .

درجه خلوص

صنعتی ۹۹،۹۵  درجه خالص

احتیاط

خطر آتش‌سوزی با آب واکنش می‌دهد و این عمل گرمازاست و گرمای حاصل از این عمل پتاسیم را ذوب و پراکنده می‌کند و همچنین هیدروژن را آتش می‌زند، خاموش کردن آتش‌سوزی ناشی از این ماده مشکل است، برای خاموش کردن آن گرد خشک خاکستر سودا یا گرافیت یا مخلوط‌های مخصوصی از مواد شیمیایی خشک پیشنهاد می‌گردد.  می‌تواند خودبه‌خود در هوای مرطوب آتش بگیرد در واکنش‌های شیمیایی خطر نسبی انفجار به همراه دارد. فلز پتاسیم حتی اگر در زیر روغن‌های معدنی انبار شده باشد می‌تواند در دمای اتاق پراکسید و سوپر اکسید تشکیل دهد وقتی حمل می‌شود پاره شود ممکن است به شدت منفجر شود در جوهای بی‌اثر مانند آرگون و نیتروژن یا در مایع‌هایی مانند تولوئن یا کروزن که اکسیژن جذب نمی‌کنند یا در کپسول‌های شیشه‌ای که در خلاء یا جو بی‌اثر پر می‌شوند نگهداری می‌شوند .

پژوهش‌ها

در ژانویه ۲۰۱۳ فیزیک‌دانان ذرات یک گاز کوانتومی بر پایه‌ی این عنصر ساختند. این گاز هنگامی که تحت تاثیر لیزر و میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد به دماهای منفی می‌رسد. در این دمای ترمودینامیکی، ماده شروع به بروز دادن خواص ناشناخته پیشین می‌کند .

کاربردها

تهیه پراکسید پتاسیم آلیاژهای تبادل گرمایی، شناساگر آزمایشگاهی یکی از اجزای کود ممکن است به جای جیوه در دماسنج به کار رود. پتاسیم، فلزی کم‌مصرف است زیرا سدیم که از آن ارزان‌تر است، جای آن را می‌گیرد. بیشتر نمک‌های پتاسیم در پزشکی کاربرد دارد .

نقش پتاسیم در بدن

پتاسیم یک یون در بدن است، چون تغییرات جزئی آن می‌تواند یک مواد مخصوص را مختل کند و در نتیجه مشکلات عصبی و قلبی ایجاد کند. سطح آن در خون به دقت تنظیم می‌شود بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله آنکه توسط باکتری (برویس) تولید می‌شود، عملکرد سلول‌ها را با نشستن بر روی کانال‌های یون مثبت مختل می‌کنند، در نتیجه یون‌های (کا) اجازه پیدا می‌کنند از غشاء سلولی عبور کنند و بنابراین سلول موجود مختل می‌شود. پتاسیم، در پلاسمای خون نسبتاً در سطح پائینی  قرار دارد ( معمولاً ۵ ، ۳ تال ۵،۰ ) ولی درون سلول‌ها تجمع زیادی دارد سطوح پائین آن در خون هیبوکالمی و سطوح بالای آن هایپرکالمی نام دارند و هر دو چه سطح پائین چه بالا برای قلب ضرر دارند و بسیار خطرناکند .

علائم کمبود پتاسیم در بدن :

خستگی
خواب‌آلودگی
ضعف عضلانی
یبوست
نامنظمی ضربان قلب
تاخیر در تخلیه معده

منابع غذایی پتاسیم‌دار عبارتند از :
آرد سویا، لوبیا سفید، عدس، موز، و اسفناج
رژیم غذایی غنی از کلسیم، پتاسیم و منیزیم نیز محدود در سدیم باعث کاهش فشار خون بالا در افراد دچار فشار خون بالا می‌شود .
کلیه‌ها و غدد عرق هنگامی‌که بدن دچار افت پتاسیم می‌شود. از اتلاف آن جلوگیری کرده و مقدار آن را در حد طبیعی نگه می‌دارند. به همین دلیل کمبود پتاسیم به ندرت در ورزشکاران رخ می‌دهد نیاز بدن به پتاسیم حتی با ورزش کردن طولانی در هوای گرم با خوردن یک رژیم معمولی برآورده می‌شود. چون این عنصر در تمامی مواد غذایی به جز شکر تصفیه شده وجود دارد. مصرف داروهایی مثل دیورتیک‌ها و کورتیکواستروئیدها می‌توانند باعث کمبود پتاسیم در بدن شوند. همچنین اسهال و تهوع مکرر باعث کمبود آن می‌شود .
در اسهال پتاسیم بدن از طریق مدفوع و در تهوع از طریق استفراغ دفع می‌شود. هم در ورزشکاران و هم در افراد عادی تهوع و استفراغ بیشترین علت کاهش پتاسیم خون و افزایش آن در ادرار می‌باشد .

احتیاط

مصرف زیاد این ماده برای افراد سالمند و کسانی که به اختلالات کلیوی دچار هستند زیاد مناسب نیست. این ماده بر تعادل مایعات در بدن تاثیر می‌گذارد و باتوجه به اینکه با افزایش سن کلیه‌ها کمتر قادر به حذف پتاسیم از خون خواهند بود بنابراین بیشتر از دریافت بدون نسخه ی هرگونه مکمل پتاسیم باید با پزشک مربوطه مشورت کرد .

Share this post