با اقدامات اولیه برای تأسیس آزمایشگاه پزشکی آشنا شوید

اقدامات اولیه برای تأسیس آزمایشگاه پزشکی - پایازیست

با اقدامات اولیه برای تأسیس آزمایشگاه پزشکی آشنا شوید

آزمایشگاه‌های پزشکی با آزمایشگاه‌های تحقیقاتی یا آکادمیک متفاوت هستند زیرا با نمونه‌های بیولوژیک و اطلاعات محرمانه بیماران سروکار دارند. کارکنان آن‌ها، متخصصان رشته‌های مختلف درزمینه علوم آزمایشگاهی بالینی هستند. معمولاً فردی با سابقه تجاری، امور مالی و منابع انسانی آزمایشگاه را مدیریت می‌کند. برای تأسیس آزمایشگاه باید افراد و تجهیزات مناسب در اختیار داشت.

آیتم‌های ضروری برای آغاز به کار

 • مکان آزمایشگاه
 • دستگاه‌های آنالیز آزمایشگاهی
 • یخچال/فریزر
 • لوازم اداری
 • تکنولوژیست‌های پزشکی
 • تکنیسین‌های پزشکی آزمایشگاه
 • پاتولوژیست
 • کارمندان اداری
 • تجهیزات نمونه‌گیری

مکان و تجهیزات

مکانی را انتخاب کنید که فضای کافی برای قرار دادن همه تجهیزات پزشکی داشته باشد. توجه داشته باشید که آزمایشگاه باید فضاهایی برای بخش پذیرش، پردازش نمونه‌ها و مکانی برای لوازم شخصی کارکنان داشته باشد. همچنین، آزمایشگاه باید فضای کافی برای نگه‌داری واکنش‌گرهای ناب، قطعات تجهیزات و لوازم نمونه‌گیری داشته باشد.

مکان آزمایشگاه باید ذخیره آب کافی برای دستگاه‌های آنالیز و دسترسی به محل دفع پسماند داشته باشد. پریز برق هم برای اتصال دستگاه‌های آنالیز باید زیاد باشد. ژنراتور برق هم برای مواقع اضطراری باید داشته باشد.

دستگاه‌های آنالیز آزمایشگاه را طوری قرار دهید که کارمندان بتوانند به‌راحتی از میان آن‌ها حرکت کنند. توجه داشته باشید که دستگاه‌های آنالیز، حرارت زیادی تولید می‌کنند پس اتاقی که آن‌ها در آن قرار دارند باید تهویه بسیار خوبی داشته باشد.

اعتباربخشی و کارمندان

برای آگاهی از نحوه صدور مجوزهای موردنیاز جهت تأسیس آزمایشگاه باید به وزارت بهداشت مراجعه کنید. برخی شهرها هم مجوز صادر می‌کنند و از آزمایشگاه بازرسی به عمل می‌آورند. علاوه بر صدور مجوز، طبق قوانین  اعتبار آزمایشگاه‌ها باید از جانب کمیسیون مشترک اعتباربخشی سازمان‌های بهداشت (یا مؤسسه اعتباربخشی هم‌ارز) تأیید شود. بدون اعتباربخشی، آزمایشگاه نمی‌تواند از برنامه‌های برخی بیمه‌های دولتی و خصوصی در خدماتش استفاده کند.

تعداد کارمندان آزمایشگاه باید کافی باشد و همه آن‌ها باید واجد شرایط قانونی ازجمله تحصیلات و مدارک موردنیاز باشند. تکنولوژیست‌های پزشکی صلاحیت نظارت بر همه قسمت‌های آزمایشگاه را دارند. تکنیسین‌های پزشکی آزمایشگاه صلاحیت کار با دستگاه‌های آنالیز و انجام آزمایش‌ها را دارند.

افراد واجد صلاحیت را در مقام‌های مدیریتی استخدام کنید. پاتولوژیست – پزشکی که آموزش تخصصی درزمینه پزشکی آزمایشگاه دیده است – بر جنبه‌های علمی آزمایشگاه نظارت دارد. مدیر آزمایشگاه که آموزش‌های مدیریت تجاری دیده است، بر تخصیص بودجه و کارکنان نظارت دارد. نقش کارکنان پشتیبانی مانند دستیاران اجرایی و کارکنان پردازش نمونه هم اهمیت دارد.

برای تبلیغات بهتر است به مطب پزشکان، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مراجعه کنید. برای آن‌ها توضیح دهید که چه آزمایش‌هایی در آزمایشگاه شما انجام می‌شود، هزینه آن‌ها چقدر است و اینک چرا خدمات شما بهتر از آزمایشگاه‌های دیگر است.

نکات

 • کسب سود از آزمایشگاه آسان نیست زیرا فرآیندهای آن گران‌قیمت است و بازپرداخت بیمه‌ها کافی نیست. اما نیاز به آموزش تخصصی آزمایشگاهی روزبه‌روز بیشتر می‌شود. پیشرفت در علم و تکنولوژی در کنار افزایش سن جمعیت و بیماری‌های جدید، شرایطی را فراهم آورده که تأسیس آزمایشگاه آینده‌ای امیدبخش داشته باشد.

هشدار

 • برنامه مالی منسجمی داشته باشید. این تجارت بسیار گران‌قیمت است و برای شروع و ادامه کار باید منابع مالی قابل‌اعتمادی داشته باشید.
 • باید از همه قوانین و مقررات تأسیس راه‌اندازی یک آزمایشگاه اطلاع کامل داشته باشید. هر نقض قانونی هرچقدر هم کوچک، موجب می‌شود که مقامات آزمایشگاهتان را تعطیل کنند. داشتن یک برنامه کنترل کیفیت و تضمین کیفیت خوب، تأثیر بسزایی در ادامه حیات آزمایشگاه دارد.

Share this post