انتخاب هوشمندانه: چه تجهیزات آزمایشگاهی باید بخرید و چرا؟

انتخاب هوشمندانه: چه تجهیزات آزمایشگاهی باید بخرید و چرا؟ - پایاریست آرایه

انتخاب هوشمندانه: چه تجهیزات آزمایشگاهی باید بخرید و چرا؟

در چالش خرید تجهیزات آزمایشگاهی برای یک آزمایشگاه مدرن باید تفکری همه‌جانبه، نوآورانه و ابتکاری داشته باشید. در محیط کاری امروزی در بستر علوم حیاتی که در آن همه‌چیز به‌سرعت در حال تغییر است، مدیر آزمایشگاه باید پاسخ پرسش‌های متعدد مهمی را بداند، ازجمله: چه نوع تجهیزاتی مقرون‌به‌صرفه هستند؟ چه تجهیزاتی مفید هستند؟ و در لیست تجهیزات موجود باید به دنبال چه چیزهایی باشد؟ همان‌طور که بهترین رویه‌ها در آزمایشگاه مدام در حال تغییر هستند، پاسخ این پرسش‌ها هم همین‌طورند.

در تحقیق اخیر فراست و سالیوان برای انجمن محصولات آزمایشگاهی از محققان پرسیده شد که مهم‌ترین عوامل در خرید وسایل جدید آزمایشگاهی را بیان کنند. همه پاسخ‌دهندگان به موارد زیر اشاره کردند: قیمت خرید کمتر، هزینه عملکرد کمتر، دقت بیشتر و کاربرد راحت‌تر. احتمالاً ملاحظاتی ازاین‌دست در چند سال آینده اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد؛ به استناد این تحقیق، انتظار می‌رود که رشد کلی در بازار محصولات آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۴، ۲٫۱% و در سال ۲۰۱۵، ۲٫۷% رشد داشته باشد و به ترتیب به ۳۹٫۴ میلیارد دلار و ۴۰٫۵ میلیارد دلار برسد. انتظار می‌رود که رشد کلی در بازار محصولات آزمایشگاهی در ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۴، ۱٫۳% و در سال ۲۰۱۵، ۲٫۶% رشد داشته باشد و به ترتیب به ۱۵٫۲ میلیارد دلار و ۱۵٫۶ میلیارد دلار برسد.

اگر مؤسسات ملی بهداشت، بودجه آزمایشگاه را تأمین کنند، مدیران آن‌ها می‌دانند که پاسخ به پرسش مقرون‌به‌صرفه بودن تجهیزات آزمایشگاهی در هر سال متفاوت خواهد بود زیرا مقدار بودجه در هر سال تغییرات قابل‌توجهی خواهد داشت. باوجوداینکه افزایش بودجه ۱ میلیارد دلاری مؤسسات ملی بهداشت را نمی‌توان نادیده گرفت اما سرنوشت شرکت تحقیقاتی زیست-پزشکی در سال آینده هنوز نامعلوم است. وضعیت تأمین بودجه فردی تغییر خواهد کرد اما درکل باید مذاکرات مربوط به بودجه مؤسسات ملی بهداشت را جدی گرفت و جهت ارزیابی گزینه‌های خرید، بودجه نهایی را بررسی کرد.

مدیران هوشمند آزمایشگاه‌ها باید بتوانند پرسش‌های مربوطه درباره خرید تجهیزات آزمایشگاهی را در پنج حوزه مجزا طبقه‌بندی کنند: سیلان شناسی آزمایشگاهی، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، آنالیز مولکولی، آنالیز سلولی و تحقیق فیزیولوژیک.

  • سیلان شناسی آزمایشگاهی: شناخت پمپ‌های سرنگ، پریستالیک و جریان مداوم در تصمیم‌گیری برای خرید آگاهانه اهمیت دارد. چه رابط‌هایی در پمپ‌ها وجود دارند؟ دقت نتایج هنگام کم بود جریان چقدر است؟ سراغ پمپ‌هایی بروید که کاربردهای متنوعی دارند، ازجمله کالیبراسیون طیف‌سنجی جرمی، بررسی غذایی و دارویی، رآکتورهای ماکرو و میکرو، و سیلان شناسی ماکرو و میکرو.
  • تجهیزات آزمایشگاهی: آشنایی با سر پیپت‌ها، پیپت‌ها، تیوب‌ها و کیت‌های آماده‌سازی نمونه برای خرید هوشمندانه اهمیت دارد. هنگام خرید باید انواع سرهای بلند پیپت، خنک‌کننده‌های رومیزی تیوب و میکروسانتریفیوژهای خودخنک­کننده را بشناسید. به‌علاوه، آشنایی با ابزار الکتروفورز ژلی و لوازم جانبی بسیار مفید خواهد بود.
  • آنالیز مولکولی: آشنایی دقیق با تجهیزاتی مانند اسپکتروفتومتر، آنالیزورهای آمینو اسید و میکروپلیت ریدرها در این حوزه بسیار اهمیت دارد. بهتر است بدانید که اندازه‌گیری‌های میکرو حجم دی.ان.ای.، آر.ان.ای.، اولیگوها و پروتئین چگونه انجام می‌شود. محدودیت‌های تشخیصی پورت‌های نمونه چیست؟ چه دامنه‌های غلظتی وجود دارند؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که پاسخ آن‌ها باید آگاهانه داده شوند.
  • آنالیز سلولی: زیروبم محصولات الکتروفیزیولوژی، الکتروپوراژ و الکتروفیوژن را باید بدانید تا خرید هوشمندانه‌ای داشته باشید. وقتی از تصویربرداری سلولی و الکتروفیزیولوژی صحبت می‌کنیم یعنی شناخت اجزای لازم برای انجام گیره پچ، گیره اسیت، انتقال اپیتلیال و الکتروفیزیولوژی داخل/خارج سلولی. آشنایی با ابزار موردنیاز برای انجام بررسی‌های تصویربرداری مولکولی درباره میکروسکوپ – ازجمله سیستم‌های کنترل محیطی و دمایی و پرفیوژن – هم لازم است.
  • تحقیق فیزیولوژیک: آگاهی دقیق از تجهیزات موردنیاز برای کار با حیوانات، تحویل و نظارت، پرفیوژن اعضا، میکرو دیالیز و مطالعات رفتاری به خرید آگاهانه کمک می‌کند. محصولات جراحی که باید انتخاب شوند شامل سیستم‌های بی‌هوشی، دستگاه‌های تهویه، سیستم‌های نظارت بر علائم حیاتی و سیستم‌های اینفیوژن هستند.

الزامات خرید تجهیزات ویژه در موارد مختلف، متفاوت است اما امروزه تقاضای مشخصی برای خرید این‌گونه تجهیزات وجود دارد. در آزمایشگاه مدرن، محصولاتی که تقاضا برای آن‌ها وجود دارد شامل الکتروفورز پروتئین، الکتروپوراژ نوکلئیک اسید و اسپکتروفتومتر هستند.

عامل دیگر که در انتخاب و خرید تجهیزات تأثیر دارد، افزایش داده‌های بزرگ در علوم حیاتی است. در این حوزه، تمایل به خرید تجهیزات جداسازی دی.ان.ای./آر.ان.ای. و تجهیزاتی که برای کمک به درمان‌های سلولی طراحی شده‌اند، افزایش یافته است. همچنین، باوری وجود دارد که روزی درمان بیماران با سلول‌ها مانند درمان آن‌ها با داروهای ساخته شده از پروتئین‌های مهندسی‌شده، آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌بادی‌ها یا مواد شیمیایی کوچک‌تر امری عادی تلقی خواهد شد. به‌احتمال بسیار زیاد، این امر در تصمیم‌گیری برای خرید در سال‌های آینده لحاظ خواهد شد.

خدمات، کلید موفقیت

گذشته از اینکه چه تجهیزاتی برای آزمایشگاه باید خریداری شود، مسئله دیگری هم مالکیت آزمایشگاه را در سال ۲۰۱۷ تحت تأثیر قرار داده است: خریداران آزمایشگاه‌ها بیش‌ازپیش متوجه شده‌اند که کیفیت شرکت‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنند، بسیار مهم است.

تولیدکنندگان تجهیزات جهت تأمین این خواسته تلاش می‌کنند تا به همه مشتریانشان در جهت افزایش بازدهی کاری و دستیابی به اهدافشان کمک کنند. مشتریان فقط به دنبال تحویل گرفتن محصولاتی که سفارش داده‌اند نیستند بلکه در پی پشتیبانی اختصاصی نیز هستند. مشتری توقع دارد که قیمت‌های معقول و خدمات صادقانه‌ای دریافت کند؛ تأمین‌کنندگان خوب همیشه این انتظارات را برآورده می‌کنند اما تأمین‌کنندگان عالی فراتر از این عمل خواهند کرد. بهترین شرکت‌ها فقط قیمت‌های مناسب و رقابتی ندارند بلکه از مشتریان خود، قبل، بعد و در حین خرید اولیه حمایت می‌کنند.

در ایالات‌متحده، اکثر محصولات علوم حیاتی که محققان خریداری می‌کنند از گروه کوچکی از تولیدکنندگان تأمین می‌شود. درنتیجه شاید این مشتریان به لحاظ اطلاعات، قیمت و خدمات، بهترین ارزش را دریافت نمی‌کنند.

در سال‌های آینده، ارزش و قیمت از عوامل مهم در خرید تجهیزات باقی خواهند ماند اما آنچه تولیدکنندگان را از هم متمایز خواهد کرد توانایی مشاوره دادن به مشتریان طبق نیازهایشان برای افزایشش بهره‌وری و پشتیبانی اختصاصی است. تأمین‌کنندگان درجه‌یک، فروشندگانی را استخدام خواهند کرد که دانش تخصصی درباره ویژگی‌ها و مزایای محصولات داشته باشند و برای نشان دادن نحوه عملکرد تجهیزات به آزمایشگاه‌های مشتریان مراجعه کنند. قبل از تصمیم‌گیری برای خرید تجهیزات بهتر است از تأمین‌کننده بپرسید که آیا چنین خدماتی را ارائه می‌دهد یا نه.

اگر قصد خرید تجهیزات جدید را دارید، بهتر است به انعقاد قرارداد خدمات هم فکر کنید. قرارداد خدمات علاوه بر خدماتی مانند گارانتی عمومی شامل به‌روزرسانی نرم‌افزار، گواهینامه، کالیبراسیون، نگهداری‌های پیشگیرانه، خدمات اولویت و/یا تخفیف بیشتر برای به‌روزرسانی هم می‌شود. برای انعقاد قرارداد خدمات باید هزینه زیادی بپردازید و می‌توانید این تصمیم را به‌تنهایی یا پس از مشورت با همکارانتان بگیرید.

همچنین قبل از خرید تجهیزات باید سطح مهارت متخصصان تشخیص بالینی را که از تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کنند به‌دقت بررسی کنید. آیا مصرف‌کننده نهایی باید آموزش بیشتری برای یادگیری چگونگی استفاده از این تجهیزات یا بهینه‌سازی نتایج ببینند؟ این آموزش به‌صورت آنلاین است یا آفلاین و هزینه آن چقدر است؟ آیا مصرف‌کننده نهایی دسترسی کامل به گزارش‌های آنلاین عملکرد فروشنده، نگهداری و کاربرد دارد و آیا این گزارش‌ها رایگان هستند؟

با بررسی دقیق معیارهایی که گفته شد، می‌توانید ملاحظاتی را که برای تجهیز آزمایشگاه باید در نظر گرفت، تعیین کنید. تصمیم‌گیری هوشمندانه برای خرید تجهیزات بسیار اهمیت دارد و نباید عجله کرد. درنهایت، تجهیزاتی خریداری خواهند شد که بهتر از تجهیزات دیگر نیازهای شما را برآورده کنند و برای همه افراد مفید باشند. راه‌حل ایده‌آل برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی جلوی چشمتان است فقط باید تحقیقات لازم را قبل از خرید انجام دهید.

این مطالب را نیز بخوانید:

Share this post