چگونه مدیر آزمایشگاه خوبی باشیم؟ – بخش دوم

چگونه مدیر آزمایشگاه خوبی باشیم؟ - بخش دوم - مدیریت آزمایشگاه - پایازیست

چگونه مدیر آزمایشگاه خوبی باشیم؟ – بخش دوم

با تمام مشکلاتی که مسئولیت‌های مدیریت آزمایشگاه در بر دارد، امیدوار بودن آسان است اما ممکن است هدف بزرگ‌تر فراموش شود.

برنامه‌ریزی: چشم‌انداز آینده

کتی بارکر، نویسنده «فرماندهی: هدایت‌گر آزمایشگاه»، کتابی برای راهنمایی محققان در زمینه مدیریت آزمایشگاه می‌گوید: «خودآگاهی در مدیریت زمان بسیار اهمیت دارد! گاهی وقتی فقط سرتان شلوغ است فکر می‌کنید بهره‌وری دارید. ارزیابی واقعی کارآمدی در کار دشوار است اما تنها راهی است که از وقتتان به‌خوبی استفاده کنید.»
پیشنهاد همه متخصصانی که با آن‌ها مصاحبه شد این بود که استراتژی پنج‌ساله داشته باشید. طبق تحقیق مک‌کنزی و شرکا، همه آزمایشگاه‌های موفق و رو به رشد برنامه‌های سه تا پنج‌ساله دارند.
اعضای آزمایشگاه برای تکمیل آزمایش‌های فردی به مهارت‌های فنی نیاز دارند اما وظیفه مدیر آزمایشگاه این است که مطمئن شود همه آزمایش‌ها در جهت رسیدن به هدف مشترک انجام می‌شود. تشخیص چشم‌انداز آینده موجب می‌شود که اعضای آزمایشگاه بتوانند پیشرفت پروژه را ارزیابی و پروژه‌ها، مقالات اولیه و حق پژوهش‌ها را تعیین کنند. برنامه پنج‌ساله به شما فرصت می‌دهد تا میزان پیشرفت تحقیق را اندازه بگیرید و در جهت دستیابی به هدف هدایت کنید.
اگر بدانید که می‌خواهید تحقیقتان در چه مرحله‌ای باشد، می‌توانید آزمایش‌های کارآمدتری را برنامه‌ریزی کنید. این مسئله وقتی اهمیت می‌یابد که آزمایشگاه باید حق پژوهش‌های مختلف را مدیریت کند. داشتن برنامه بلندمدت به  هیئت رسمی-آزمایشی هم کمک می‌کند تا طبق برنامه پیش بروند و صلاحیت لازم را در زمان مناسب برای کاملاً رسمی شدن به دست آورند.
بارکر می‌گوید: «احتمالاً دانشمندان برنامه پنج‌ساله ندارند چون فکر می‌کنند نیازی نیست: آن‌ها با جزئیات احاطه شده‌اند و به آن مطمئن هستند و فکر می‌کنند رسیدگی روزانه به امور، راه را روشن می‌کند. اما معمولاً این‌طور نیست و راه با کارهای زیاد مبهم‌تر می‌شود.»
بیانیه مأموریت هم به هدایت آزمایشگاه در مسیر تعیین‌شده کمک می‌کند. بارکر می‌گوید: «بیانیه مأموریت به محقق اصلی کمک می‌کند تا اولویت‌هایش را بشناسد. با وجود کارمندان، مدیریت مالی و تصمیمات مدیریتی هر روزه، دور نشدن از هدف اصلی بسیار دشوار است. یادآوری اینکه مأموریتتان مثلاً سلامت کودکان یا هدایت دانشمندان جوان است به شما کمک خواهد کرد تا بفهمید چه‌کارهایی به پیشبرد برنامه‌ها می‌انجامد و کارآمدتر عمل کنید.»
بیانیه مأموریتی بنویسید که در زمان سختی اعضای آزمایشگاه به یاد بیاورند که چرا علم را انتخاب کرده‌اند و چرا پروژه شما اهمیت دارد.
دانشمندان به پرسش علاقه زیادی دارند اما گاهی این کار موجب می‌شود که محققان در دام بیفتند. بیانیه مأموریت به شما در برنامه‌ریزی آزمایش کمک می‌کند تا زمانتان با انجام تحقیقات کم‌اهمیت هدر نرود.

سازمان‌دهی: چیزی بیش از داشتن میزی مرتب

سازمان‌دهی در مدیریت آزمایشگاه، اشکال مختلفی دارد. زمان، افراد و فضای آزمایشگاه باید سازمان‌دهی و مرتب شود تا تحقیق به‌خوبی انجام شود. در طول روز هرگز زمان کافی برای تکمیل کارهایی که می‌خواهید تمام شوند وجود ندارد پس باید نه گفتن در زمان مناسب را یاد بگیرید.
با وجود اینکه صمیمیت با اعضای آزمایشگاه بسیار دلگرم‌کننده است اما گاهی باید پشت درهای بسته بنشینید. بارکر می‌گوید: «با گذشت زمان و کسب تجربه باید بفهمید که چه درخواست‌هایی به شما در تحقیق و کار کمک می‌کند و چه درخواست‌هایی مانع شما می‌شوند. با گذشت زمان، نگاهتان به آینده بهتر می‌شود و می‌فهمید که شاید حضور در یک کمیته منافع فوری برایتان نداشته باشد اما شاید پس از شش ماه با فارغ‌التحصیلان بیشتری آشنا شوید یا رابطه بهتری با مدیر برقرار کنید.»
برگزاری جلسه روش خوبی برای سازمان‌دهی و متمرکز نگه‌داشتن گروه روی هدف است. جلسات با حضور کل گروه موجب می‌شود که اعضای آزمایشگاه و محقق اصلی از رویدادهای آزمایشگاه باخبر باشند. همچنین می‌تواند فروم خوبی برای بارش فکری و عیب‌یابی باشد.
تحقیق مک‌کنزی و شرکا درباره آزمایشگاه‌های موفق نشان داد که آزمایشگاه‌های برتر، جلسات رسمی و غیررسمی منظم دارند. جلسات دونفره هم برای عضو آزمایشگاه و محقق اصلی مهم هستند زیرا آزمایش‌ها و مشکلات با جزئیات بیشتری بررسی می‌شوند.
اما اگر جلسات سازمان‌دهی نشوند، از زمان به‌خوبی استفاده نخواهد شد. داشتن دستور جلسه موجب می‌شود که گفتگوها هدفمند باشند و نیازی به برگزاری چند جلسه درباره یک موضوع نباشد. ثبت جلسات هم به ارزیابی پیشرفت تحقیق کمک می‌کند.

منابع موجود برای مدیران آزمایشگاه

لیست زیر، منابع اطلاعاتی بیشتر برای مدیریت آزمایشگاهی موفق و رو به رشد است:

 • انجمن مدیریت آزمایشگاه بالینی. دانشنامه مدیریت آزمایشگاه پزشکی. clma.org (2010).
 • مؤسسه پزشکی هاوارد هیوز و صندوق مالی باروز ولکام. اقدامات صحیح: راهنمای عملی مدیریت علمی برای هیئت تحقیقاتی جدید و دانشجویان پسادکتری. hhmi.org/resources/
  labmanagement/moves.html
  (2006).
 • دانشگاه هوستون بائر، کالج برنامه‌های آموزش مدیریت تجاری: http://bauer.uh.edu/executive-education/
 • بارکر، کی.، « فرماندهی: هدایت‌گر آزمایشگاه» (ویراست دوم). نشر کلد اسپرینگ هاربر (۲۰۱۰).
 • بردز، ام.، «راز بهره‌وری بالا در آزمایشگاه تحقیقاتی». مک‌کنزی و شرکا (۲۰۰۹).
 • مندلی، مدیریت منابع و طبقه‌بندی پی.دی.اف. رایگان: mendeley.com.
 • لب‌گورو، نرم‌افزار مدیریت آزمایشگاه و تحقیق بر اساس وب: labguru.com.
 • گزارش راهبری آی آپت: iopt.com/leadership-report.php.

Share this post