نیاز بدن به کلر

نیاز بدن به کلر - پایازیست

نیاز بدن به کلر

کلر یا کلرید یک ماده معدنی خارج سلولی است که برای حفظ و نگهداری تعادل و بالانس مایعات بدن و عملکرد صحیح و بی‌نقص سلول‌ها ضروری است. همچنین کلر یکی از محتویات اصلی شیره معده است که نقش مهمی در هضم غذا دارد.

منابع کلر

منابع کلر - پایازیست

نمک سفره یا table salt که حاوی سدیم و کلر است عملاً مهم‌ترین منبع کلر محسوب می‌شود و بنابراین سدیم و کلر در کنار هم قرار می‌گیرند و از آنجایی که کمبود کلر در بدن مرتبط با کمبود سدیم است بنابراین یک نقص در هر کدام از این دو منجر به نقص در دیگری خواهد شد.

> برنامه بدنسازی <

کمبود کلر در بدن

کمبود کلر در بدن - پایازیست

کمبود کلر در بدن معمولاً به دنبال، اسهال طولانی‌مدت، استفراغ طول کشیده و یا تعریق بیش از حد اتفاق می‌افتد. تعریق هر چه بیشتر باشد، بدن کلر و سدیم بیشتری نسبت به سایر مواد معدنی را از دست می‌دهد (نظیر پتاسیم و منیزیوم).

نیاز روزانه بدن به کلر

بسیاری از مردم مقدار زیادی نمک در روز مصرف می‌کنند. تقریباً ۶۰ درصد نمک را کلر تشکیل می‌دهد. میزان کلری که به این افراد می‌رسد بیش از ۶ گرم در روز است و بسیار بیشتر از مقدار نیاز روزانه بدن یا DRI کلر است که تقریبا ۲٫۳ گرم در روز تخمین زده می‌شو . حداکثر مجاز مصرف کلر در روز ۳٫۶ گرم است. افزایش مصرف کلر نظیر افزایش مصرف سدیم، منجر به افزایش فشار خون یا هایپرتنشن می‌شود.

Share this post